Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zasady działania Exapro

Jak działa Exapro
Prowizja Exapro
Poufność

Rejestracja i newslettery

Bezpłatna rejestracja
Kategoria podstawowa
Działalność
Newslettery
Newsletter ogólny a newslettery poszczególnych kategorii

Sprzedaj swoje maszyny używane - dodawanie produktów

Bezpłatne dodawanie ofert sprzedaży maszyn
Jak wybrać właściwą kategorię i podkategorię?
Czym są incoterms?
Dodawanie kilku ofert w Exapro
Zwiększanie szans sprzedaży
Jak dostosować właściwą cenę do danej maszyny
Jak mogę redagować informacje o moich produktach?
Jak długo moje produkty pozostaną w serwisie Exapro?
Dlaczego Twoje maszyny mogą zostać usunięte z portalu Exapro?

Pytania o produkt

ID produktu
Pytanie do sprzedającego
Kupno danego produktu

Twoje konto

Jak zarządzać swoim kontem?
Jak odzyskać moje hasło?
Jak zmienić moje hasło?
Jak zredagować moje dane kontaktowe?


Jesteśmy niezależną firmą współpracującą ze sprzedawcami używanych maszyn przemysłowych. Naszym celem jest znalezienie nabywców na maszyny oferowane w naszym serwisie i skontaktowanie ich ze sprzedawcą danej maszyny. Nie jesteśmy dystrybutorem producentów maszyn. Nie zajmujemy się serwisem maszyn ani sprzedażą części zamiennych.

Nasi agenci filtrują napływające zapytania, sprawdzają czy klient jest poważnie zainteresowany zakupem, a także pomagają w zorganizowaniu inspekcji maszyny jak i w komunikacji w przypadku gdy kupujący i sprzedający nie mówią w tym samym języku.


Wysokość prowizji zależy od ceny maszyny (netto, nie wliczając kosztów transportu). Stawki procentowe znajdują się w tabeli poniżej.
Nasza prowizja dodawana jest do ceny sprzedawcy i opłacana jest przez sprzedawcę dopiero w momencie otrzymania przez niego pełenej płatności od nabywcy. 
Exapro traktuje poufność bardzo poważnie i przechowuje dane swoich użytkowników w bazie danych zabezpieczonej kluczem TLS / SSL. Dane sprzedawców i nabywców maszyn są w związku z tym anonimowe, aż do podpisania wstępnej umowy pośrednictwa sprzedaży.

 


Możesz zarejestrować się w serwisie Exapro bezpłatnie, co pozwoli Ci na:

Twoje dane kontaktowe nie są podawane na stronie.

Istnieje możliwość usunięcia konta - w tym celu prosimy o informację na adres: [email protected]

Powrót do początku

 


Podczas wypełniania formularza rejestracyjnego należy podać główną kategorię swojej działalności. Ta informacja jest niezbędna by przypisać konto do właściwego agenta Exapro. Jeśli firma działa w kilku sektorach przemysłowych, należy wybrać jedną, główną kategorie.

 


Podczas wypełniania formularza rejestracyjnego należy podać rodzaj działalności. Informacja ta jest potrzebna byśmy mogli przypisać użytkownika do odpowiedniej kategorii - firma produkcyjna, firma zajmująca sie odsprzedażą maszyn, pośrednik czy też osoba prywatna.


Kilka razy w miesiącu wysyłamy Newsletter z wybranymi ofertami. Są to najczęściej oferty maszyn w bardzo dobrym stanie i w korzystnej cenie. Newsletter jest bezpłatny, można zrezygnować z otrzymywania go w każdej chwili. Adresy e-mailowe z naszej bazy adresatów newselttera nie są udostępnianie lub sprzedawane żadnym podmiotom trzecim.

 


Newslettery ogólne są wysyłane dwa razy w miesiącu do naszych subskrybentów z różnych sektorów przemysłowych.
Newslettery poszczególnych kategorii są wysyłane raz w miesiącu i zawierają oferty maszyn z danej kategorii.

Można zapisać się do newsletterów z kilku specjalistycznych kategorii i do newslettera ogólnego. Wypisanie się z subskrypcji jest zawsze możliwe z twojego profilu Exapro, lub bezpośrednio z samych newsletterów.

 


Aby dodać ofertę sprzedaży danej maszyny w serwisie www.exapro.pl powinieneś zarejestrować się w serwisie (bezpłatne) a następnie dodać daną ofertę sprzedaży. By poprawnie dodać ofertę należy:

 • wybrać swój język 
 • podać markę i model maszyny a następnie dodać jej opis (im bardziej szczegółowy tym lepiej)
 • wybrać kraj, w którym maszyna się znajduje (szczególnie ważne jeśli znajduje się z innym kraju niż oferent)
 • wypełnić dane techniczne w formularzu 

Należy pamiętać, iż pola zaznaczone na czerwono są obowiązkowe.

Jeżeli dodanie oferty sprawia Państwu trudność, można także wysłać szczegóły dotyczące danej maszyny (producent, model, rok produkcji, detale techniczne, cena, zdjęcia, video jeśli jest dostępne) na adres [email protected]

Powrót do początku

 


Katalog Exapro jest podzielony na kategorie główne (sektor działalności - np. maszyny poligraficzne) i podkategorie (rodzaje maszyn z danego sektora). Wybór kategorii głównej nie powinien stanowić problemu, prosimy jednak uważnie wybrać podkategorię! W przypadku braku pewności w której podkategorii maszyna powinna się znaleźć prosimy skorzystać z poniższych porad:

 • sprawdź rodzaj maszyny w internecie,
 • upewnij się, że maszyna nie pasuje lepiej do żadnej innej podkategorii
 • w przypadku, gdy maszynę można przypisać do kliku kategorii, wybierz tę która najdokołądniej określa maszynę (np. pięcioosiowe centrum obróbcze powinno znaleźć się w podkategorii 'Centra obróbcze - 5 osi' a nie np. w 'Centra obróbcze - pionowe').

W razie dlaszych wątpliwości co do wyboru kategorii/podkategorii skontaktuj się z Exapro.

 


Incoterms jest skrótem od International Commercial Terms (międzynarodowe reguły handlu), które określają i dzielą koszty i odpowiedzialność pomiędzy nabywcę i sprzedawcę oraz odzwierciedlają rodzaj uzgodnionego transportu. Pomimo tego, że zasad jest wiele, tylko kilka z nich jest używanych w handlu używanymi maszynami.

Główne zasady Incoterms dotyczące używanego sprzętu używane przez Exapro:

Exworks - demontaż, załadunek na samochód oraz transport nie jest wliczony w cenę. Może to być jednak negocjowane bezpośrednio ze sprzedawcą.

LOC / LOT - oznacza odpowiednio załadunek na kontener lub załadunek na samochód. Pomimo, że te skróty nie są właściwymi terminami Incoterms, oznaczają one jednakże, że sprzedawca bierze na siebie koszty demontażu i załadunku na ciężarówkę lub kontener. Proszę zwrócić szczególną uwagę na to jaki środek transportu jest potrzebny do transportu poszczególnych rodzajów maszyn (rodzaj konteneru lub ciężarówki).

FCA - Franco przewoźnik. Sprzedawca bierze na siebie załadunek i transport do określonego miejsca w tym samym kraju. Termin ten daje pole do negocjacji, ale z reguły jest rozumiany, jako miejsce w pobliżu siedziby sprzedawcy.

FOB - Franco statek (oznaczony port załadunku). Sprzedawca musi dostarczyć maszynę do określnego portu morskiego i przekazać ja firmie przewozowej (teoretycznie chodzi o statek). 

CIF - Koszty, ubezpieczenie i fracht (określony port przenzaczenia). Sprzedawca odpowiada za przesyłkę do głównego portu włącznie z ubezpieczeniem podczas podróży.

DAP (dawniej DDU) - dostarczone, cło nieopłacone (określone miejsce przenzaczenia). Sprzedawca opowiada za przesyłkę maszyny, aż do wyznaczonego miejsca, ale nie odpowiada za odprawę importową i rozładunek.

Jeśli nie wiesz, którego z terminów Incoterms użyć, pozostaw to pole jako “-”

 


W przypadku większej ilości ofert, najsprawniejszym rozwiązaniem jest przesłanie ich na adres [email protected] lub bezpośrednio do swojego Agenta Exapro (dane kontaktowe dostęne po zalogowaniu), który nastęnie umieści je na stronie. 

 


Aby zmaksymalizować szanse na szybką sprzedaż maszyny należy pamiętać by:

 • Ustalić realistyczną cenę maszyny: weź pod uwagę cenę nowej maszyny, rok produkcji oferowanej maszyny, dodatkowe opcje, stan techniczny oraz porównaj ceny innych maszyn tego samego typu. Staraj się, aby Twoje oferty były konkurencyjne. Cena jest zawsze najważniejszym aspektem sprzedaży. Pamiętaj, że do Twojej ceny doliczona zostanie prowizja Exapro.
 • Określić dokładnie warunki sprzedaży: podaj wszystkie szczegóły dotyczące płatności oraz określ Incoterms (np.: czy w cenę wliczony jest demontaż, załadunek, transport, być może nawet instalacja maszyny u nabywcy lub szkolenie).
 • Podać wszystkie dostępne dane techniczne, stan w jakim znajduje się maszyna, zużycie maszyny, itd. Sprecyzuj, czy maszyna spełnia normy bezpieczeństwa UE, czy wymaga nakładu finansowego, jakie elementy i kiedy zostały wymienione.


By ustalić odpowiednią cenę maszyny należy wziąć pod uwagę poniższe aspekty:

 • Dostępność danego modelu na rynku: czy maszyna jest trudno dostępna na rynku czy może łatwo jest znaleźć wiele innych ofert sprzedaży tego samego modelu
 • Cena zakupu: cena za którą maszyna została zakupiona, bez wliczania kosztów transportu, instalacji, szkolenia itp.
 • Historia maszyny: czy posiadasz pełną historię serwisowania maszyny, napraw, fakturę zakupu, instrukcje obsługi, itp.?
 • Stan techniczny maszyny: czy maszyna jest zdatna do pracy? Czy jest wciąż podłączona? Jak często była wykorzystywana? Jakiego typu prace były na niej wykonywane?
 • Opcje dodatkowe: czy w ofertę wchodzą części zamienne, jakie oprzyrządowanie maszyna posiada, czy któreś elementy były wymieniane?
 • Obecna sytuacja na rynku: czy dostępne są już nowe, lepsze technologie? Czy maszyna oferuje przestarzałe rozwiązania techniczne.
 • Rynek maszyn używanych: Czy popyt na ten typ maszyn wzrasta czy maleje? Czy maszyna jest wciąż produkowana oraz czy producent wciąż istnieje?
 • Dodatkowe koszta: czy kupujący będzie musiał ponieść jakieś dodatkowe koszta związane z kupnem tej maszyny, takie jak: demontaż, załadunek, naprawy, itd.?
 • Warunki płatności: jaki rodzaj płatności jest akceptowany (płatność przed odbiorem, akredytywa, płatność w ratach)? Czy możesz zorganizować demontaż oraz załadunek?
 • Ponadto: czy załączasz do maszyny dodatkowe narzędzia lub akcesoria?

Poniżej prezentujemy przykładowe wyliczenie: frezarka CNC kupiona w roku 2000 w cenie 64 000 Euro wraz z dostawą. Wiek maszyny obniża cenę maszyny o ok. 50%: 32 000 €
- instalacja (2000€)
- gorszy stan maszyny (3000€)
- maszyna często spotykana na rynku wtórnym (3000€)
+ załadunek wliczony w cenę (500€)
+ dodatkowe narzędzia (1000€)
+ historia maszyny, instrukcje, dokumentacja (200€)
+ dogodne warunki płatności (np.: przelew w przeciągu 30 dni) (+1000€)

= 26 700€

Prowizja Exapro jest doliczana automatycznie od ceny końcowej maszyny. Klient otrzyma więc ofertę na 29 700 €.

Cena ma zazwyczaj największe znaczenie przy zakupie maszyn używanych. Aby zwiększyć szansę sprzedaży, zawsze lepiej jest podać możliwie najniższą cenę.

Jeżeli nie jesteś pewien co do właściwej ceny, wpisz w polu "cena" cyfrę zero "0" wtedy zamiast ceny na stronie pojawi się informacja "Skontaktuj się ze sprzedawcą".


Aby edytować informacje o swoich ofertach, należy się zalogować następnie  kliknąć pokaż moje produkty i wybrać te, które chcesz edytować.

 


Jeśli nie sprzedamy Twojej maszny, lub sam nie poprosisz o usunięcie jej z naszego serwisu, pozostanie ona na stronie przez 5 miesięcy. Kiedy dodasz swój produkt, jego data ważności jest wyznaczana automatycznie, chyba, że sam wyznaczysz konkretny termin.

Istnieje możliwość przedłużania ważności swoich ofert za darmo po zalogowaniu się. 


Główne powody, dla których Twoje maszyny mogą zostać usunięte z portalu Exapro to:

 • Twój produkt jest przedmiotem kontrowersji mogących mieć skutki prawne (np. inna firma twierdzi, że ten produkt jest ich własnością),
 • Twoje produkty nie są uznawane za używany sprzęt przemysłowy,
 • Twoje maszyny są zbyt małe by mogły zostać skutecznie oferowane przez Exapro (są to na przykład małe części),
 • Cena lub niewystarczający opis techniczny nie pozwalają na skuteczne poszukiwanie nabywcy
 • Zamieszczone zdjęcia lub opis oferty zawiera dane kontaktowe sprzedawcy
 • Oferta jest niezgodna z ogólnymi warunków korzystania z portalu Exapro.

Skontaktuj się z nami jeśli niektóre spośród Twoich maszyn są usuwane z serwisu z nieznanej przyczyny.

 


Każdy produkt dostępny na stronie posiada swój indywidualny numer ID.

Spójrz na pierwszą linię poniżej nazwy produktu: Numer zaczynający się od litery 'P' jest numerem ID.

 


Istnieje możliwość zadania pytania sprzedającemu dany produkt.
Pytania i odpowiedzi są przekazywane tak szybko jak to możliwe.
Prosimy składać jasno sformułowane zapytania by uniknąć nieefektywnej wymiany e-maili.

 


Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem wystawianego przedmiotu, możesz złożyć ofertę wypełniając formularz.
Skontaktujemy się z Tobą tak szybko jak to możliwe i pomożemy w przeprowadzeniu transakcji.

Nie wszystkie oferty traktowane są poważnie! Oferta nie będzie procedowana jeśli stanowi mniej niż 80% ceny.

 


Po zalogowaniu, się na swoje konto otrzymasz wgląd w swoje aktualne oferty.

Korzyści wynikające z posiadania konta:

 • Możesz za darmo wystawić swoje maszyny na sprzedaż,
 • Możesz zarządzać swoimi ofertami (edytować, usuwać, zarządzać nieaktualnymi ofertami)
 • Zyskujesz dostęp do swoich ustawień newslettera,
 • Zadajesz pytania o maszyny, bez potrzeby każdorazowego wypełniania wszystkich danych,
 • Zostajesz przypisany do agenta Exapro, który będzie asystował przy sprzedaży Twoich maszyn,
 • Zyskujesz pierwszeństwo przy każdym zakupie lub sprzedaży dokonywanym za pośrednictwem Exapro.

Aby skontaktować się z nami:


By odzyskać lub zresetować swoje hasło:

 • Przejdź do strony zaloguj się następnie kliknij na link Zapomniałeś hasła?,
 • Wpisz swój adres email,
 • Sprawdź swóją skrzynkę mailową - otrzymasz emaila z naszego systemu
 • Kliknij na otrzymany link, aby wygenerować nowe hasło (potwierdzenie zostanie także wysłane mailem).


Jeśli chcesz zmienić swoje hasło, zaloguj się i kliknij na menu Edytuj mój profil


Jeśli zmieniły się Twoje dane kontaktowe, możesz je zmienić w swoim profilu poprzez zalogowanie się i kliknięcie na Edytuj mój profil. Kiedy dokonasz zmian, klknij zapisz, a Twój profil zostanie zaktualizowany.

Korzyści z rejestracji na Exapro

 • Dodaj swoją maszynę za darmo
 • Zarządzaj swoimi ofertami
 • Masz dostęp do ustawień newslettera
 • Zapytaj o maszyny bez podawania swoich danych
 • Agent Exapro asystuje Państwu przy sprzedaży maszyn
 • W pełni wykorzystaj konto klienta Exapro

Bezpłatna rejestracja

Jesteś już zarejestrowany?

Nasi partnerzy zawsze są traktowani priorytetowo

Zaloguj się

Zgłoś problem ze stroną

Przeznaczone tylko do problemów z funkcjonowaniem strony

Wsparcie techniczne